Penco

logo-penco 2018

 

Penco was founded in 1991 by a team of chemists, passionate athletes and friends. Prior to the Revolution, they worked within the University Of Chemistry and Technology in Prague – Biologically Active Substances for Nutrition. They put all their knowledge in recipes and production of sports nutrition.
Penco is a family company,  they put together a group of professional athletes as well as sports doctors and coaches who actively participate in the testing of products.
Although one of the founders – Doc.Mojmír Ranny – is no longer among us, we still draw on his legacy – friendly and professional approach to customers; selecting only high-quality products which we upgrade constantly; helping athletes to go further. 


Penco založil v roce 1991 tým chemiků, vášnivých sportovců a zároveň kamarádů. Před revolucí pracovali v rámci VŠCHT na úkolu – Biologicky aktivní látky pro výživu. Své poznatky přetavili v receptury a následně i výrobu sportovní výživy.
Takřka rodinná firma Penco za své dlouholeté působení v oblasti sportu nashromáždila skupinu jak profesionálních sportovců, tak i sportovních lékařů a trenérů, kteří se na testování a finalizování výrobků aktivně podílí.
Ačkoliv jeden ze zakladatelů Doc.Mojmír Ranný již není mezi námi, stále čerpáme z jeho odkazu..a to především přátelský a zároveň odborný přístup k zákazníkům, důraz na výběr pouze kvalitních a bezpečných vstupních surovin a vášeň pro vývoj a testování nových pomocníků pro sportovce.


 

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close